Türkiye

KAMU HİZMETLERİNİ SAVUNMAK İÇİN HACKNEY İTTİFAKI

(Hackney Alliance to Defend Public Services)  Bulten #1 Agustos/Eylul

KESİNTİLERE HAYIR!

Hepimizin bildiği gibi kamu hizmetlerinde birçok kesinti planlanıyor. Bu kesintiler bizim için, ailemiz için, arkadaşlarımız için ne ifade ediyor?

Bunu tahmin etmek zorunda değiliz. Kesintiler başlamış durumda. Hackney okullarında birçok öğretmen yardımcısının işine son verildi, çöp arabalarının sayısı azaltıldı. Hackney kolejindeki birçok iş ve kurs tehdit altında. Hackney çocuk yuvalarında çalışan elemanlar işini kaybetmeyle yüz yüze kalmıştır.

Ve bunlar daha gerçek kesintiler başlamadan gerçekleşen kesintiler. Açıklamalara göre ülke çapında bu kesintiler 1.3 milyon insanın işini kaybedeceği anlamına geliyor ki bu rakamlar hükümetin açıkladığı kesin olmayan rakamlar., yaşam koşullarının daha da ağırlaştığı bu süreçte işini kaybetmeyenler için ise , daha uzun saat , daha fazla gün, daha yoğun ve asgari ücretle çalışması anlamına geliyor.

Hackney belediyesinin, eğitim, sağlık, kamu servislerinde planladığı kesintiler her şey ve herkes için zorlu günler anlamına geliyor.

Bu kesintiler için bir şeyler yapabilir miyiz? Tabi’ ki yapabiliriz.

Hackney çocuk yuvası dostları (Friends of Hackney Nurseries) kesintilere karşı bir kampanya başlattı ve gelecek yıl için on binlerce poundluk kesintinin geri ödenmesini sağladı ve bu kampanya gelecek yıllardaki kesinti planlarını da yerle bir etmek için başarıyla devam edecektir. The Hackney UCU(üniversiteler ve kolejler sendikası) işten çıkarılmalara karşı Hackney community kolej grev başlattı. Nisan ayında Haringey de, kampanya düzenleyenler 5000 kişiyi protestoya katarak Whittington Hastanesinin acil bölümünün kapatılmasını engelledi.

Hiçbir karşı çıkışa yenilmeden başlattığımız mücadeleyi bir adım daha ileriye götürmeliyiz. Daha güvenli ve bir toplum için savaşacağız ama organize olmamız, bir araya gelmemiz ve herkesin bir sözünün olduğu bir yapılanmayı oluşturmamız gerekir.

Hackney’in tekrar mücadele gücünü oluşturmalıyız.

SAĞLIK & TEMİZLİK HİZMETLERİ

Hükümet NHS ( sağlık hizmetlerini) koruyacağını ifade etmesine rağmen, Hackney Prımary Care Trust başkanının yaptığı açıklamaya göre ‘’ETKİLİ BİRİKİME’’ gideceklerini yani kısaca kesintiye gidileceğini açıkladı. Koalisyon hükümetinin aldığı kararla sağlık sektörünün özelleştirilmesi planlanıyor ve bu da birçok kesinti anlamına geliyor. Hackney primary Care deki kesintilere karşı kamu kampanyasına katıl.

Kontak; hackneykonp@aol.com veya

07745130645

Hackney belediyesi çöp bölümünde çalışan temizlik işçisinin yaşadıklarından bir örnek.

Azaltılan çöp arabalarının sayılarıyla birlikte işten atılmalar fazlalaştı ve geriye kalan işçiler ise bu durumda daha kısa sürede ve daha hızlı bir şekilde çalışmak zorunda bırakılıyor. Yüzde 30 dan yüzde 40 işçisinin geçici olduğu Hackney belediyesindeki geçici işçilerin aldıkları ücret haftada 200 pound olup mesai yaptıkları koşullarda vergilerle 180 pounda düşen ücretleri yaşamlarını çok zor durumda bırakıyor. Sabah 5;30 da işe gelme zorunluluğu olan geçici işçiler saat 7;30 a kadar bekleyip belediyenin kadrolu işçilerinin gelmesi durumunda geçici işçiler tekrar eve gönderiliyor hiçbir ödeme yapılmadan. Aldığı ücretle çok zor koşullarda yaşadığını ifade eden temizlik işçisi bir odayı kira sorunu yüzünden üç kişiyle paylaşmak zorunda kaldığını ifade ediyor. Geçici işçilerin çok zor durumda kaldığını ve sağlıklarının da bozulduğunu ifade etti. İşyerlerindeki kesintilere karşı mücadele edecek var olan bir yapının yokluğu rahatsızlık verici. Bu kesintiler insanlarda stres, güvensizlik, düşük gelir ve bölünmelere sebep olacak. Bu işsizlik ve kesintilere karşı daha çok mücadele etmek zorundayız.

ÇOCUK YUVALARINDAKİ KESİNTİLER

Kesintiler ve çocuklar karıştırılamaz

Çocuk bakımı bir lüks değildir

Çocuk bakımevlerindeki kesintiler sadece ailelerin kaybı değil aynı zamanda kesintiler nedeniyle geriye kalan kreş çalışanları daha fazla saat ve az paraya çalışmak zorunda kalıyor. Bu durumda çocuklarını evde izole edilmiş bir şekilde büyütmek zorunda bırakılıyor ve bu toplum üzerine uygulanmış saldırı anlamına geliyor.

Hackney çocuk bakımevlerindeki kesintilerin tek sebebi TORY hükümetinin kararları değil aynı zamanda özel bir eğitim sektörü olan Learning Trust’ın kontrolü altında olan yardım kuruluşlarının kreşler için kesinti yapmasıdır. Aynı zamanda Learning Trust’ın yardım ödeneklerinde yapmış olduğu birçok değişiklikten kaynaklanıyor. Hackney kreşleri arkadaşlarının başlattığı kesintilere karşı kampanya başarıyla sonuçlandı. Kreşlere verilen yardımların kesilmesi durumunda, düşük gelirli aileler çocuklarını kreşlere veremeyacek. Normalde 3 ve 4 yaş grubu çocukların haftada 15 saat ücretsiz yararlanabileceği kreşler artık ödenek almayacak duruma geldi ve kreşler bunun için kendi olanaklarını kullanmak zorunda bırakılacak. Bugün birçok kreş çalışanı işini kaybetmiş durumda ve hackneyde birçok çocuk yuvası her an kapanmayla karşı karşıya. Learning trust’ın kar amaçlı bir kuruluş olmamasına rağmen devletten almış olduğu paranın hesabını vermek zorunda. Daha fazla kesintiye izin vermemek için hesap sormalıyız, belediyeler ve Learning Trust Çocuk bakımının bir lüks değil bir ihtiyaç olduğunu kavramak zorunda. Birlikte ayaklanmalı ve kesintilere karşı birlik olmalıyız.

AKADEMİ PLANLARI

Daha fazla akademi okulları hackney için ne anlama geliyor?

Hackney belediyesinde bulunan altı okul akademi olabilmek için başvuru yaptı. Buna karşılık Stoke Newington, Clapton Gırls, ve Bethnal Prımary Schoolda çalışan elemanlar ve öğretmenler öğretmen sendikasına ve buna karşı çıkılması gerektiğini ifade ederek sendikanın öğrenci ve ailelere bildiri dağıttı ve akademiye neden karşı çıkılması gerektiğini açıkladı. Neden akademi istemiyoruz,

Akademiler genel müfredata uymak zorunluluğu olmayan, yerel eğitim otoritelere bağlı olmadan kendi kurallarını oluşturan, ödeneklerde kendi inisiyatifini kullanan ve birbirleriyle yarışmak uğruna özel ihtiyaçlı çocuklara daha az zaman ayıran ve uzun saat öğretmen çalıştıran kurumlar anlamına geliyor. Eğitim sendikaları diğer sendikalarla başlatmış olduğu anti_akademi kampanyasını sürdürüyor. Anti_akademi

İttifakı ve bölge sakinleriyle birlikte okul dönemi başlangıcında Hackney Mare street’te bildiri dağıtılacaktır. Eğer bu konuda bilgilendirilmek istiyorsanız Hackney öğretmenler birliğine  offıce@hackney.nut.org.uk email ile ulaşabilirsiniz.

KESİNTİLER YOKSUL HALKIN YAŞAM SEVİYESİNİN DAHA DA DÜŞMESİ VE İŞSİZLİĞİN ÇOĞALMASI ANLAMINA GELİYOR.

Eğer Hackney Allience destek vermek yada bir parçası olmak istiyorsanız

Glyn; 07810 545 838

E-mail; hackneyalliance@hotmail.co.uk

Veya 11 Ağustos saat 7.30 Trinity Centre, Beechwood Road Dalston’da yapılacak toplantıya katılabilirsiniz.

Advertisements
Comments Off on Türkiye
%d bloggers like this: